SPEVAVCE VO VYSOKÝCH TATRÁCH

Vo Vysokých Tatrách žije rýchly kamzík, múdry svišť i nebojácny medveď, to vie každé dieťa. Tatry sú však i mimoriadne bohaté na rôzne druhy operencov. Žijú tu okolo nás, krásne spievajú, sú veselé a majú zaujímavé zvyky a život, spoznať ho by bolo určite skvelé. Preto tím nadšencov z Hotela SLOVAN pripravil náučno-zábavný projekt o operencoch žijúcich v Tatrách s názvom SPEVAVCE TATRANSKÉ. Veríme, že zanietime pre spoznávanie vtáčikov nielen detičky, ale aj celé rodinky.

Projekt SPEVAVCE TATRANSKÉ v troch jednoduchých krokoch:

1. Príjemne prežiť voľný čas s rodinou v čistej a krásnej prírode Tatranskej Lomnice
2. Naučiť sa niečo nové o spevavcoch a túto vedomosť si upevniť štúdiom v prírode
3. Pokračovať v získavaní vedomostí prostredníctvom web portálu www.spevavce.sk

Dali sme si za cieľ:

  • Rozšíriť možnosti oddychových aktivít v Tatranskej Lomnici o zaujímavú možnosť prežitia voľného času najmä pre rodiny s deťmi,
  • Zvýšiť povedomie o menej známej časti tatranskej fauny, tatranských spevavcoch,
  • Edukačno-zábavnou formou priblížiť prirodzené prostredie, charakteristiku a správanie operencov vo Vysokých Tatrách,
  • Nenútenou formou zapojiť deti a rodiny do poznávania menej známej fauny Tatier,
  • Aktívne celoročne dať k dispozícii náučný chodník pre deti i dospelých.

Viac o náučnom chodníku:

Náučný chodník SPEVAVCE TATRANSKÉ nájdete v centrálnej časti Tatranskej Lomnice, cca 300 m od údolnej stanice sedačkovej lanovky na Skalnaté pleso, v hotelovom parku Hotela SLOVAN, Tatranská Lomnica 46. Park je voľne prístupný všetkým návštevníkom. Chodník pozostáva z 15-tich informačných panelov, zhotovených z dreva, ktoré pekne korešpondujú s okolitým prostredím. Na každom z panelov sa nachádza textová a obrazová informácia o jednotlivom vtáčom druhu. Celková dĺžka náučného chodníka je cca 180 m, chodník sa rozkladá na ploche cca 6,5 tis. m2. Súčasťou je i oddychová zóna s dreveným lavičkami a viacero vtáčích búdok.

Pre projekt sme vybrali 15 unikátnych druhov operencov žijúcich v prostredí Vysokých Tatier:

Realizátor projektu:  Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica, www.hotelslovan.sk

Garanti projektu:   Štátne Lesy TANAPu, Tatranská Lomnica, www.lesytanap.sk a SOS Bird Life Slovensko, www.vtaky.sk

Špeciálne poďakovanie: Slovenská agentúra životného prostredia a ich projektu “Na túru s Naturou” www.snaturou2000.sk,  odkiaľ sme čerpali textové informácie.

Obrázky: Krivonos smrekový (Loxia curvirostra), Autor: Elaine R. Wilson, www.naturespicsonline.com Sýkorka chochlatá (Lophophanes cristatus), Autor: Luc Viatour, www.lucnix.be


Ak máte chuť na spoznávanie vtáčikov i z domu, kliknite na web www.spevavce.sk a dozviete sa viac. Aktívne sa môžete zapojiť i na FB stránke spevavce, kde môžete pridať Vaše fotografie a popísať Vaše zážitky zo spevavcami.

Náučný chodník SPEVAVCE TATRANSKÉ a Vysoké Tatry sa na Vás tešia.

 

O projekte SPEVAVCE TATRANSKÉ napísali:

Únia materských centier Slovenska, časopis Materské centrá, str. 31

Portál www.tatry.sk

Portál www.regiontatry.sk

Portál www.vzdelavanie.sk 

Portál www.sdetmi.com

Portál www.kamsdetmi.sk

Portál www.holiday4kids.sk

Portál www.top.fashion.sk

 

SPEVAVCE TATRANSKÉ – milý darček nielen pre deti

Aby si deti uchovali pekné spomienky na tatranských operencov ponúkame Vám možnosť potešiť ich darčekom. Na recepcii Hotela SLOVAN na detičky čakajú plyšové makety reálnych spevavcov s ich autentickým hlasom. Zvuk je taký autentický, že si ho zamiluje každé dieťa. Vyberte si, aký vtáčik sa Vám najviac páči. Drozd, stehlík, hýľ, či červienka?

Každého malého zberateľa určite poteší špeciálna edícia odznakov – vtáčikov. Zbierajte a poznávajte Spevavce tatranské. Potešte darčekom. Veď na tričku či kabátiku sa bude zelienka, slávik či pinka pekne vynímať 🙂

Tipy na výlety

Viac tipov na výlety nájdete tu.