Tatranská Lomnica, Expozícia tatranskej prírody

EXPOZÍCIA TATRANSKEJ PRÍRODY

Expozícia tatranskej prírody | Hotel SLOVAN***

Expozícia tatranskej prírody | Hotel SLOVAN***

Expozícia tatranskej prírody je koncipovaná ako botanická záhrada pod otvoreným nebom. Nachádza sa neďaleko hlavnej budovy múzea TANAPu (vzdialeného asi 5 min pešej chôdze).Na rozdiel od spomínaného múzea TANAPu (ktoré je otvorené celoročne a pod ktoré organizačne spadá) je otvorená sezónne. Návštevníci jej jedinečné exponáty môžu obdivovať iba 4 mesiace v roku – počnúc druhou májovou nedeľou a končiac druhou nedeľou v septembri. Počas tohoto obdobia majú v nej návštevníci možnosť sledovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov.

Turisti, ktorí zavítajú do Tatranskej Lomnice v neskorších jesenných alebo skorších jarných mesiacoch, resp. počas zimy a radi by zhliadli vzácnu tatranskú kvetenu, môžu navštíviť neďaleké múzeum TANAPu. V jeho zasklených vitrínach prírodovednej expozície, rozdelených na jednotlivé vegetačné stupne, je celoročne vystavených približne 150 druhov kvetov vrátane tých, ktoré v botanickej záhrade nie je možné vidieť a dopestovať.

Samotná záhrada sa rozprestiera na ploche cca 3 hektáre. Návštevník tu môže vidieť takmer 300 druhov tatranských rastlín osídľujúcich rôzne biotopy, ktoré reprezentuje samotná prehliadková plocha, rozčlenená na tri hlavné časti: žulová skalka, vápencová skalka a rašelinisko. Môžete tu nájsť kvetenu podhorských lúk a taktiež aj špecifickú vegetáciu alpínskeho stupňa. Možno tu vidieť také druhy rastlín, ktoré štandardne zostávajú skryté pred očami vysokohorských turistov, pretože miesta ich prirodzeného výskytu sú od značkovaných turistických chodníkov vzdialené.

Turistické cestičky Vás pri túlaní sa týmto miestom, privedú až k Zelenému pliesku, malej vodnej nádrži, ktorá sa nachádza v zadnej časti botanickej záhrady. Súčasťou botanickej záhrady je aj palisádový chodník tiahnúci sa rašeliniskom.

Viac informácií o otváracích hodinách ako aj o cenníku vstupného nájdete na web stránke Tatranskej botanickej záhrady, ktorá rovnako ako Múzeum TANAPu spadá pod správu Štátnych Lesov TANAPu.

Viac informácií a fotografií nájdete tu.


GPS: 49°10’04.7″N 20°17’16.3″E


Zobraziť Tatranská Lomnica, Botanická záhrada na väčšej mape

Späť na výlety