Drevené kostoly vo Vysokých Tatrách a okolí

Drevené kostoly môžeme bez najmenšieho zaváhania označiť za unikátnu a jedinečnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva, za skvost slovenskej ľudovej tvorby. Na celom Slovensku sa z pôvodných viac ako 300 objektov do dnešných dní zachovalo cca 60 drevených sakrálnych stavieb. Tieto stavby boli na jednej strane znakom pominuteľnosti a „malosti“ človeka, na strane druhej vyjadrovali nezlomnú a pevnú vieru v Boha, ktorý bol v minulosti mnohokrát jedinou istotou. Okrem toho, že na ich stavbu, bolo použité výlučne iba drevo, pýšia sa ešte jedným unikátnym znakom – pri ich stavbe nesmel byť použitý jediný kovový klinec!

V okolí nášho hotela sa nachádza päť zaujímavých objektov, ktoré sa určite oplatí vidieť.
Sú to Rímskokatolícky (RK) kostol v Starom Smokovci (7 km), RK kostol v Dolnom Smokovci (9 km), RK kostol v Tatranskej Kotline (11 km), unikátny Evanjelický artikulárny chrám v Kežmarku zapísaný v UNESCO (16 km) a RK kostol v Tatranskej Javorine (29 km).
Všetky spomenuté kostoly stále slúžia svojmu účelu. Takže ak by ste si chceli prezrieť aj ich interiér, navštívte ich počas bohoslužby – potom Vám zastane priestor aj na krátku prehliadku.

Späť na výlety