GEOGLYF Starý Smokovec

GEOGLYF | Starý Smokovec

Určite si myslíte, že som sa asi pomýlil … No, nie je to tak 🙂 Čítate správne: geoglyf. Geoglyf je veľká maľba nebo iný veľký grafický motív vytvorený na zemskom povrchu. Na území Slovenska sa nachádzajú 2 takéto unikátne a jedinečné stavby. Tá prvá (asi známejšia) sa nachádza pod Spišským hradom a má tvar koňa z keltskej mince nájdenej pri archeologických výskumoch na Spišskom hrade. Tá druhá (menej známa) sa nachádza práve v Starom Smokovci. Oba geoglyfy vytvoril v roku 2008 austrálsky sochár Andrew Rogers v rámci projektu „Rytmus života“.

Geoglyf Starý Smokovec je menší ako jeho spišský súrodenec. Rozkladá sa na ploche 36×35 metrov. Línia geoglyfu má dĺžku 330 metrov a výšku približne 20 cm. Je postavený z tatranskej žuly a zobrazuje „optimistický symbol života“. V súčasnosti je bohužiaľ toto jedinečné dielo, a to hlavne našim slovenským prístupom a záujmom, skoro úplne zabudnuté. Je zarastené náletovými rastlinami, trávou, kríkmi …

Geoglyf Starý Smokovec (zdroj: www.andrewrogers.org)

Ak by ste sa predsa len rozhodli pozrieť sa k nemu stačí pokračovať od vyhliadky nad Smokovcom ďalej po cestičke a za pár minút ste pri ňom (nachádza sa na bývalej lyžiarskej zjazdovke pri hoteli Bellevue). A ak by ste predsa len chceli vidieť ako vyzeral, ponúkam Vám jeden z mála dostupných záberov, ktoré som našiel na webe (aj keď horšej kvality). Keď si „hodíte“ do vyhľadávača Google súradnice, ktoré sú v našom príspevku a primerane si ho priblížite – uvidíte, kde presne sa nachádza ako aj jeho obrysy.

Prvý geoglyf v rámci projektu Rytmus života vytvoril Rogers v roku 1999 v Izraeli. Ďalšie sú v Bolívii, Chile, Austrálii, Islande, Číne, Sri Lanke, Turecku, Indii a Nepále. Celý projekt sa realizoval pod záštitou UNESCO a je jedným z najväčších sochárskych projektov na svete. Viac info o jeho práci nájdete na stránke Andrewa Rogersa.


GPS: 49°08’28.3″N 20°13’49.0″E


Zobraziť Starý Smokovec, Geoglyf na väčšej mape

Späť na výlety