Melita Gwerková – poézia štetcom maľovaná

Melita Gwerková – poézia štetcom maľovaná

Milí priatelia súčasného slovenského umenia, dovoľte nám predstaviť Vám charizmatickú dámu a výnimočnú slovenskú výtvarníčku, pani MELITU GWERKOVÚ. Jej diela sú očarujúce a rozprávajú príbehy. Sú tak jedinečné, že ich počuť i bez slov. Je nám cťou, že tvorbu autorky Vám môžeme predstaviť nielen virtuálne, ale i naživo v Hoteli SLOVAN v Tatranskej Lomnici, kde citlivo korešponduje s interiérom štýlovej kaviarne a lobby hotela. Vychutnajte si nezabudnuteľný zážitok z poézie na plátne.

Melita Gwerková v ateliéri

Melita Gwerková Ens vegetalis

Melita Gwerková – úspešná slovenská výtvarníčka, rodáčka z Banskej Štiavnice. Absolventka Umelecko-priemyselnej školy v odbore dizajn a Vedy o výtvarnom umení na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je členkou Umeleckej Besedy Slovenska a talianskeho združenia umelcov domu Danteho Alighieriho vo Florencii. Jej diela sa nachádzajú v galériách a v súkromných zbierkach v mnohých európskych krajinách, ale i v USA. Je prvou slovenskou výtvarníčkou, ktorá bola ocenená bronzovou medailou talianskeho parlamentu (2011). Cenu získala za svoju špeciálnu techniku nazvanú „extender media“.  Žije a tvorí so svojim manželom Marianom Vidom v Bratislave.

„Autorka vďaka svojmu introvertnému založeniu vníma obraz predovšetkým ako kúsok svojho sveta, prostriedok komunikácie so sebou i okolím. Obraz intenzívne a naliehavo ožíva na plátne v neuhasiteľnej túžbe vypovedať to, čo maliarka vypovedať musí. Obdiv  k  starým  civilizáciám, okúzlenie dobou gotiky a renesancie dodáva jej obrazom kultivovaný tvar a nový rozmer. Príbehy bez začiatku a konca s mnohými odbočkami, hlboko zažité a precítené, vzrušujúce dobrodružstvá neutíchajúcej fantázie a poetickosti…“  (PhDr. Alena Hejlová)

Melita Gwerková Orakulum Gens

Melita Gwerková Talisman

Výber výstav:
Galéria M. A. Bazovského, Trenčín, SR
Galéria Michalský dvor, Bratislava, SR
Galéria SPP, Bratislava, SR
Praha a Brno, ČR
Krakow a Varšava, Poľsko
Florencia, Dom Danteho Alighieriho, Taliansko
Auvillar a Paríž, Francúzsko

Autorka je laureátka viacerých zahraničných cien, napríklad:
Špeciálna cena na medzinárodnej súťaži Infinity Art Gallery Figurative Expo 2013
Reprezentačná cena zastupiteľstva mesta Porto Sant´Elpidio na medzinárodnej súťaži „Premio internationale d´arte San Crispino“ v Taliansku (2010)
1. miesto v medzinárodnej súťaži súčasného výtvarného umenia v Ríme (2009)
3.miesto v kategórii „experimentálna maľba“ v rámci 6. ročníka medzinárodnej umeleckej súťaži Russian Art Week v Moskve a v Sankt Peterburgu (2009)

Viac informácií a ukážku jej tvorby nájdete na www.melitagwerkova.sk
Jej aktuálne diela sú pre záujemcov dostupné na www.gallerygwerk.sk

Späť na novinky