Tatranská Lomnica, Náučný chodník Pramenisko

Náučný chodník Pramenisko

Náučný chodník Pramenisko | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Náučný chodník Pramenisko | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Toto miesto bolo pre svoju výnimočnosť vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu (NPR) t.j. územie s najvyšším stupňom ochrany. Patrí do zoznamu 72 národne významných mokradí. Pre svoju jedinečnosť bol zaradený aj do siete európsky významných biotopov Natura 2000 v kategórii horské a podhorské lužné lesy. Pramenisko je najstarší a najzachovalejší lesný porast tohto typu v Tatrách. Je príkladom tatranských podmáčaných jelšových lesov. Ráz tohto územia určuje najmä voda v podobe jarčekov, potokov a stojacich vôd. Navyše hladina spodnej vody je blízko povrchu alebo priamo na ňom.

Náučný chodník Pramenisko je súčasťou väčšieho okruhu, ktorý začína pri Expozícii tatranskej prírody (botanická záhrada v T. Lomnici), pokračuje na samotné Pramenisko, následne vás privedie ku kempu Tatranec a odtiaľto späť do T. Lomnice. Celý okruh sa dá zdolať za cca 2 hod (samozrejme celkový čas závisí zdatnosti a súdržnosti členov expedície 🙂 ). Ak nemáte záujem o prejdenie celej spomínanej trasy, je možné prejsť iba samotné Pramenisko. Jeho celková dĺžka je cca 800 m a cesta na jeho koniec a späť trvá cca 1 hod (hovorím o pohodovom tempe).

K samotnému začiatku náučného chodníka sa môžete dosať cez Barčovú lúku (nižšie uvedené súradnice GPS). K vstupnej bráne je to odtiaľto tak cca 250 m. Na začiatku Vás privíta jednoduchá vstupná drevená brána s úvodným panelom a schránkou určenou na tlačeného sprievodcu, ktorého si môžete požičať. Na konci chodníka je taká istá schránka, kde týchto sprievodcov môžete vrátiť späť.

Náučný chodník Pramenisko je každopádne kombináciou príjemnej prechádzky s edukatívym rozmerom. Množstvo rozmanitej zelene, hmyzu, kvetín, vtáčieho spevu, žblnkotu vody … fakt, všetko tak ako by to v prírode malo byť. To, čo tam rastie, sa po čase vyvráti, zlomí, spadne …, to tam nakoniec aj zostáva a vytvára jedinečný svet. Okolo chodníka je množstvo vyvrátených a popadaných stromov – čo miestu dodáva autentickejší nádych.

Na celej trase je umiestnených 6 náučných panelov a 2 vyhliadkové plošiny, ktoré celé putovanie príjemne „okorenia“ a jeden z dreva vyrezávaný model mloka v nadživotnej veľkosti. Trasa náučného chodníka vedie z prevažnej časti po drevenom chodníku, ktorý je vytvorený z drevených, asi meter širokých guľatinových trámov. Z času na čas tieto drevené časti striedajú pôdno-rašelinové úseky. Povrch guľatín je na niektorých miestach bez kôry a preto treba počítať s tým, že po daždi môže byť ich povrch mierne klzký, no nemyslím si že nebezpečný. Každopádne návšteva tohoto miesta stojí za to. Určite odporúčame!

PS – v lete je tu kopec malín 🙂

Náučný chodník Pramenisko | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Náučný chodník Pramenisko | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica


GPS: 49°10’02.2″N 20°17’52.8″E (súradnice ukazujú na Barčovú lúku, miesto, kde je možné odstaviť auto. Nie je to ale žiadne veľké parkovisko. Zmestia sa tam max 2 autá 🙂 )


Zobraziť Tatranská Lomnica, Náučný chodník Pramenisko na väčšej mape

Späť na výlety