Rainerova útulňa

Rainerova útulňa | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Je určite najstaršou a s vysokou pravdepodobnosťou aj najmenšou chatou vo Vysokých Tatrách. Práve pre svoje rozmery a nemožnosťou na chate prespať je často nazývaná „útulňou“. Svetlo sveta uzrela v roku 1863 a iniciátorom jej vzniku bol legendárny nájomca Starého Smokovca – Johan Georg Rainer.

Chata leží v ústí Veľkej Studenej doliny na Starolesnianskej poľane, neďaleko vodopádov Studeného potoka v nadmorskej výške 1 301 m.n.m.. Z Hrebienka sa k nej dostanete po cca 1/2 hod nenáročnej chôdze.

Rainerova útulňa – „Rainerka“, ako ju familiárne nazýva väčšina turistickej komunity, vznikla pôvodne ako jednoduchý prístrešok. Dnes jej patrí primát a je považovaná za prvý turistický objekt, postavený na území slovenských Vysokých Tatier. Pán Rainer chcel v prípadoch nepriaznivého počasia uľahčiť pobyt turistov v týchto nehostinných končinách. V roku 1884 vyrástol v jej blízkosti nový turistický hotel Kamzík a pôvodný objekt prestal slúžiť pôvodnému zámeru a útulňa sa premenila na skladisko.

Rainerova útulňa | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Muselo prejsť skoro jedno celé storočie aby sa do „Rainerky“ (Rainerova útulňa) opäť vrátil život. Najprv, okolo roku 1980, to bola partia nadšencov  z Popradu – Veľkej, ktorí jej pomohli tým, že opravili múry a postavili šindľovú strechu, no neposunuli tento počin ďalej – oprava útulne nenašla ďalšie zmysluplné využitie. Vrátiť jej dušu a novú tvár, ktorú poznáme, jej pomohol pán Peter Petras. Vysokohorský nosič a bývalý stredoškolský pedagóg z neďalekého Kežmarku. Ten ju pod svoje krídla zobral v roku 1997 a služby turistickej verejnosti poskytuje od 1998. O rok neskôr (1999), na sviatok Troch kráľov, tu prvýkrát postavil ľadový betlehem, ktorý odvtedy každú zimu dopĺňa trojkráľovú atmosféru a kolorit tohoto príjemného miesta.

Vďaka novému nájomcovi plní funkciu informačného centra s možnosťou občerstvenia a taktiež aj akéhosi mini-múzea vysokohorského nosenia vo Veľkej a Malej Studenej doline.

Práve pre svoju polohu je obľúbeným výletným miestom pre všetky vekové kategórie vrátane rodín s malými deťmi. Súčasný chatár a správca p. Peter Petras, útulňu posunul o poriadny kus dopredu. „Rainerka“ je pri návšteve Tatier jednoducho akousi povinnou jazdou … 🙂

GPS: 49°10’01.4″N 20°13’07.7″E


Zobraziť Rainerova útulňa na väčšej mape

Späť na výlety