Popradské pleso

Je to turisticky pomerne známe a obľúbené pleso nachádzajúce sa v nadmorskej výške 1 494 m. n. m.. Je rozlohou piatym najväčším plesom na slovenskej strane Vysokých Tatier (6,88 ha). Patrí medzi viac ako 80 plies, ktoré sa nachádzajú vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa priamo na trase Tatranskej magistrály a od Štrbského Plesa je vzdialené cca 1 hod pohodlnej pešej chôdze (červená značka – letná cesta). Popradské pleso je východiskom pre všetky významnejšie pešie vysokohorské túry (Ostrva, Kôprovský štít, Rysy …). Jeho starší názov bol Rybie pleso. Dôvodom bola práve skutočnosť, že v ňom ako v jednom z mála tatranských plies žili ryby.
Podľa spôsobu vzniku delíme tatranské plesá na karové a morénové. Plesá vznikli buď v ľadovcových kotloch (karoch) alebo v zníženinách ohradených ľadovcovými nánosmi (morénami). Mnohé plesá vznikli oboma spôsobmi, boli vyhĺbené ľadovcom a zahradené nánosmi. A práve do tejto tretej zmiešanej skupiny radíme aj Popradské pleso. Pre tieto vysokohorské jazerá je charakteristický „okrúhly“ tvar.

Na jeho brehu stoja 2 vysokohorské chaty: chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku, postavená 1961) a Majláthova chata (postavená 1879, zrekonštruovaná v roku 2010). Neďaleko Popradského plesa sa nachádza aj Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier pod Ostrvou.

Popradské Pleso | Hotel SLOVAN***

Popradské pleso | Chata

Chata (1494 m) je najnavštevovanejšou chatou s celoročnou prevádzkou vo Vysokých Tatrách, situovaná v krásnom prostredí Mengusovskej doliny na severnom brehu Popradského plesa. Roku 1879 vyrástla pri Popradskom plese prvá neveľká drevená chata Uhorského karpatského spolku, tzv. Majláthova chata, ale o rok neskôr vyhorela. Roku 1881 ju nahradili rovnako veľkou kamennou budovou, ale roku 1890 aj tú zničil požiar. Tretiu chatu postavili roku 1892 a neskôr ju rozšírili o turistickú ubytovňu. Tieto objekty slúžili do roku 1961, keď dali do prevádzky nový turistický hotel.


GPS: 49°09’13.4″N 20°04’47.5″E


Zobraziť Popradské pleso na väčšej mape

Späť na výlety