Ždiar, Múzeum Ždiarsky dom

MÚZEUM ŽDIARSKY DOM

Múzeum Ždiarsky Dom | Hotel SLOVAN***

Múzeum Ždiarsky Dom | Hotel SLOVAN***

Obec Ždiar, je rázovitá podtatranská obec známa udržiavaním ľudových zvykov a obyčajov, ležiaca blízko slovensko-poľských hraníc. Múzeum sa nachádza v centrálnej časti obce Ždiar. Je umiestnené v krásnej aj keď nie veľmi veľkej drevenici s výrazne červenými okenicami a verajami dverí. Spolu so štýlovou reštauráciou rovnakého názvu tvorí ucelený komplex.

Samotná drevenica je ukážkou naturálneho cítenia jednoduchého ľudu tejto časti tatranského regiónu. Expozícia prezentuje nielen charakteristický ždiarsky kroj ale aj nástroje a náradie používané v bežnom živote jednoduchých ľudí v minulosti. Múzeum vzniklo v roku 1971 a bolo postavené podľa vzorov ždiarskych dreveníc z roku 1911 a 1914.

Popri zaujímavom výklade z úst správcu múzea oblečeného v ždiarskom kroji, máte možnosť pri niektorých príležitostiach zažiť Ždiarsku svadbu, resp. obliecť sa do kroja. Sprievodnou akciou môže byť aj jazda na konskom záprahu cez Ždiar a blízke okolie, ochutnávka miestnych špecialít, či vypočuť si tóny goralskej hudby.

Múzeum Ždiarsky dom je otvorené každý deň v týždni. Presné otváracie hodiny odporúčame preveriť u správcu múzea p. Petra Michaláka na t.č. +421 (0)904 408 519.

Pre priblíženie goralskej kultúry si môžete vypočuť 2 ľudové piesne zo Ždiaru nahraté práve v Ždiarskom dome originálnou goralskou hudbou z Obce Ždiar v zložení: Karol Gnebus, Ing. Jozef Bachleda a Ladislav Svocák.


V ľeše studžonecka:Hej Guroľ, jo se Guroľ:Zdroj textu a piesní: www.zdiar.eu


GPS: 49°16’15.3″N 20°15’53.0″E


Zobraziť Ždiar, Múzeum Ždiarsky dom na väčšej mape

Späť na výlety