Lomnické sedlo

LOMNICKÉ SEDLO | LOMNICKÝ ŠTÍT

Lomnický štít 2 190 m.n.m. a úžasný výhľad – čo viac dodať … Z Tatranskej Lomnice Vás do vrcholovej stanice na Skalnatom plese vo výške 1751 m n.m. vyvezie najpr 4-miestna kabínková lanovka do stanice Štart a odtiaľ nová 15-miestna kabínková lanovka na Skalnaté pleso. Z pohľadu ďalšieho smerovania je Skalnaté pleso zároveň aj prestupnou stanicou – buď smerom na Lomnický štít alebo do Lomnického sedla.

Zo Skalnatého plesa je to do Lomnického sedla „čo by kameňom dohodil a zdatnejší by aj dopľul“ ako by povedal klasik 🙂 . Lomnické sedlo sa nachádza v nadmorskej výške 2 190 m. n. m. Do sedla sa dostanete jedinou možnou prístupovou cestou, a to 2-sedačkovou lanovkou, ktorej dĺžka je viac ako 1,1 km a prevýšenie je viac ako 400 m. Je to zároveň úžasné vyhliadkové miesto. Vo svojej plnej majestátnej veľkosti sa týči Slavkovský štít s jeho typickou oválnou siluetou vrcholu. Na východe ponad Popradskú kotlinu pohľadom doletíte až k masívu Slovenského Rudohoria. Na opačnej strane sa „spadnete“ do hlbín Malej Studenej doliny, ktorú z druhej strany ohraničuje zubatý Prostredný hrebeň.

LOMNICKÉ SEDLO | Hotel SLOVAN Tatranská Lomnica

V letných mesiacoch je tu pre deti pripravené pokračovanie dobrodružného príbehu o „Tatranskej divočine“ (zábavno náučný program pre deti), kde pri plnení úlohy potrebujete kryptex – tajomný prístroj, ktorý Vám ju uľahčí vyriešiť.

Zo sedla sa smerom na východ ťahá hladký svah, ktorý milovníci adrenalínového lyžovania poznajú ako najvyššie položenú a zároveň najstrmšiu (čierna) zjazdovka na Slovensku. Zimná lyžiarska sezóna tu pri dostatku snehu v dobrej sezóne trvá aj do polovice mája.

Zaujímavosť o ktorej ste možno nevedeli: Práve Lomnické sedlo si v roku 1970 vybral režisér Martin Holý aby tu so Štefanom Kvietikom, Ivanom Mistríkom, Ivanom Rajniakom, Emíliou Vášáryováou a ďalšími hereckými legendami, natočil kultový slovenský film Medená veža (1970).


GPS: 49°11’25.5″N 20°13’02.6″E


Zobraziť Lomnické sedlo na väčšej mape

Späť na výlety