Lomnický štít

Lomnický štít | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Lomnický štít patrí medzi najkrajšie a najznámejšie tatranské štíty. Naši poľskí susedia ho nazvali „Kráľom Tatier“ a až do roku 1837 bol potomkami starých nemeckých kolonizátorov zo Spiša považovaný za najvyšší tatranský vrchol.

Keď sa povie Lomnický štít – pravdepodobne každému, priemerne rozhľadenému a trochu scestovanému Slovákovi sa vybavia základné asociácie, ktoré sa mu s týmto miestom spájajú – jeden z najznámejších vrcholov Vysokých Tatier, typická červená visutá lanovka na „Lomničák“ alebo najvyššie obývané miesto na Slovensku, prípadne najvyššie položené meteorologické pracovisko v strednej Európe.

Lomnický štít | Hotel SLOVAN*** Tatranská Lomnica

Ak ste sa už ocitli na Skalnatom plese a chceli by ste odtiaľ pokračovať ďalej na Lomnický štít, pravdu povediac reálna šanca dostať sa tam je dosť malá. Tento výlet si musíte naplánovať ešte „dole“ aj s nejakou časovou rezervou, pretože „hore“ sa chodí len na miestenku. V lete si to niekedy musíte plánovať aj deň-dva vopred. Samozrejme nie je to pravidlom a všetko závisí ad množstva turistov, ktorí sa v týchto končinách nachádzajú a majú záujem dostať sa „Lomičáku na kobylku“. Kabínka, ktorá vyváža turistov zo Skalnatého plesa na Lomnický štít,  má kapacitu iba 15 os. Cesta kabínkou hore trvá necelých 9 min a zotrvanie na vrchole je z prevádzkových a bezpečnostných dôvodov obmedzené na 50 min.

Koho zaujíma technické prevedenie lanovky, tak je to „osobná visutá dvojlanová dráha kyvadlového systému s pevným uchytením jednej kabíny“. Pre laikov je to krásna červená kabínka, voziaca návštevníkov až na majestátneho „Deda“, alebo „Grossvater“ ako Lomnický štít, nazvali Spišiaci a starí Tatranci. Ak Vám vyjde počasie, “Lomničák“ Vás doslova ohúri a zanechá vo Vás nezabudnuteľné spomienky na majestátnosť a divokú krásu Tatier. Zážitkom, na ktorý nielen že stopercentne nezabudnete, ale Vám ešte dlho predlho zostane v hlave.

Lomničák ako taký, je turistická atrakcia sama osebe. Na umocnenie zážitku a zachovanie spomienok, sa na jeho vrchole nachádza najvyššie položená prírodná botanická záhrada na Slovensku a v strednej Európe (a možno aj v celej Európe) a taktiež visutá vyhliadková terasa.


GPS: 49°11’42.8″N 20°12’48.1″E


Zobraziť Lomnický štít na väčšej mape

Späť na výlety