Skalnaté pleso

Skalnaté pleso sa nachádza priamo nad tatranskou osadou a známym turistickým strediskom Tatranská Lomnica v nadmorskej výške 1 764 m.n.m.. Je to miesto kam smerujú kroky turistov, aby sa pokochali nádhernými výhľadmi na okolie. Okrem samotného plesa (ktoré je morénového typu) sa tu nachádza aj stanica lanovky a budova Astronomického observatória, ktorá je známa svojou charakteristickou siluetou. Z okien nášho hotela je túto budovu krásne vidieť. Najmenších turistov poteší „SVIŠTIA KRAJINKA“ – eko-mini-park s drevenými sochami tatranských zvieratiek, svišťou chalúpkou a preliezačkami. Starší bádatelia ocenia náučný chodník okolo plesa so zaujímavými informáciami a úlohami, ktoré sa môžu pokúsiť vyriešiť a nájsť tak stratené súhvezdie. Z Tatranskej Lomnice sa sem dá dostať v princípe dvomi spôsobmi – lanovkou alebo pešo.

Ak uprednostníte lanovku, tá je od nášho hotela cca 250 metrov. Dostanete sa k nej tak, že zabočíte vľavo a po cca 5 min. chôdze ste pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Táto Vás za necelých 13 min. dopraví priamo na Skalnaté pleso. Len pre zaujímavosť: oficiálna dĺžka lanovej dráhy Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso (vrátane medzistanice Štart ) je 3 682 m.

Ak ste turista telom aj dušou, odporúčame zelenú trasu: Tatranská Lomnica, Grand (910 m.n.m.) – Štart (1 165 m.n.m.) – Pri Skalnatej chate (1 700 m.n.m.) – Skalnaté pleso (1 764 m.n.m.), ide o značenú trasu pre peších turistov. Na ňu sa je najlepšie napojiť pri starej a dnes už nepoužívanej údolnej stanici bývalej kabínkovej lanovej dráhy. Ak vyjdete z hotela, zabočte vpravo a okolo evanjelického kostolíka sa pustite po asfaltovej ceste do kopca. Celkový tabuľkový čas výstupu je 2:50 hod., vzdialenosť je 5,8 km a na tejto trase prekonáte prevýšenie 884 m.

Skalnaté pleso, Budova Astronomického ústavu na Skalnatom plese

Destinácia Skalnaté pleso je prístupná počas celého roka. Samozrejme viac ako samotné ročné obdobie Vám Vaše plány môže skrížiť počasie. Aj keď sa hovorí, že niet zlého počasia iba zle pripraveného turistu, odporúčame si do výbavy pribaliť aj bundu pre prípad, že by Vás prekvapil vietor, prípadne sneh (a verte tomu že toto platí aj počas leta).


GPS: 49°11’15.4″N 20°13’59.6″E (budova stanice lanovky na Skalnatom plese)


Zobraziť Skalnaté pleso na väčšej mape

Späť na výlety