Tatranská Lomnica, Ski múzeum

SKI MÚZEUM TATRANSKÁ LOMNICA

SKI múzeum, Tatranská Lomnica | Hotel SLOVAN***

SKI múzeum, Tatranská Lomnica | Hotel SLOVAN***

Súkromné múzeum zamerané na históriu a vývoj širokej škály zimných športov (a nie len tých tradičných) vo Vysokých Tatrách od ich prvopočiatkov až do konca druhej svetovej vojny. Múzeum bolo otvorené v 05/2013. Nachádza sa v centre Tatranskej Lomnice, neďaleko stanice Tatranských elektrických železníc a je prístupné aj z hlavnej cesty. Vedľa budovy múzea sa nachádza parkovisko pre hostí a návštevníkov múzea.

Táto netradičná no veľmi zaujímavá expozícia ponúka prierez histórie tatranského športu, od vzniku tatranských osád, až po rok 1945. Je tu množstvo snežníc, lyží, bobov, saní … Okrem tradičných športov sú tu zastúpené aj pomerne pre naše končiny netradičné športy ako napr. curling, ktoré sa tu prevádzkovali začiatkom 20-teho storočia. Vystavené exponáty sú doplnené o popisky v slovenskom a anglickom jazyku. Ako hovorí majiteľ múzea p. V. Hubač: „Snažili sme sa tomu dať nejaký dej. Celá expozícia prevedie návštevníka od počiatkov lyžovania, až po to konečné obdobie, ktorým je u nás rok 1945.“ Zo zaujímavostí by som spomenul, že sa tu nachádzajú lyže vyrobené zo sudových dosiek, viac ako trojmetrové drevené lyže s viazaním z morskej trstiny až po viazanie „kandahár“, ktoré sa používalo až do roku 1960. Ďalšou zaujímavosťou sú originálne sane, boby či skeleton, ktoré aj v Tatrách jazdili už v roku 1908 či 1909. Jednotlivé tematické okruhy sú doplnené informačnými panelmi a množstvom historických exponátov. V expozícii múzea sa nachádza 19 informačných panelov z ktorých sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o tom, ako to vo Vysokých Tatrách niekedy vyzeralo.

Ski Museum v Tatranskej Lomnici je otvorené denne od 9:00 do 18:00. Počas hlavnej sezóny až do 22:00. Základné vstupné je 2,5 eura, deti 1,5 eura.

SKI múzeum Tatranská Lomnica | Hotel SLOVAN***

SKI múzeum Tatranská Lomnica | Hotel SLOVAN***

GPS: 49°09’53.5″N 20°16’41.8″E


Zobraziť Tatranská Lomnica, Ski múzeum na väčšej mape

Späť na výlety